Складні часи потребують нестандартних рішень. Топова в усьому світі тема вуглецевих кредитів наразі впритул торкнулася українських фермерів, які завдяки впровадженню методів регенеративного землеробства матимуть можливість не тільки зробити свій внесок в зміну клімату та захист довкілля, законсервувавши величезну кількість вуглецю в українських ґрунтах, а й отримати за цю роботу достатньо великі гроші. Проект Carbon Credit Ukraine, засновниками якого є литовська кліматична компанія HeavyFinance за участі Європейського Інвестиційного Фонду (EIF), українські компанії «АГСОЛКО Україна» і ВС Груп та Інститут геополітики та стратегічного управління (IGSM), вийшов на офіційний старт. Перший етап проекту, що дає можливість отримати карбонові сертифікати за три роки, а отже і кошти, завершується 15 червня. Програма буде продовжуватись і далі, але вже на щорічній основі.

  • Чому вуглецеві кредити – це ефективний шлях до регенеративного сільського господарства;
  • Як отримати відшкодування щодо вуглецевих кредитів;
  • Які переваги сертифіковані вуглецеві кредити надають українським фермерам.

Ці і ще багато актуальних питань були обговорені засновниками і керівниками проекту Carbon Credit Ukraine і представниками ЗМІ під час прес-сніданку на тему «Відновлювальне сільське господарство в Україні та сертифіковані вуглецеві кредити для агробізнесу», що пройшов 22 травня у Києві.

Команда компанії HeavyFinance працювала в Україні 20-22 травня. Разом із засновниками українського проекту зі зв’язування вуглецю Carbon Credit Ukraine (CCU), європейськіексперти відвідали декілька потужних господарств на заході України, зустрілися з керівниками фермерських господарств у Києві та представниками ЗМІ.

Подивитися відеозапис з Прес-сніданку можна на Youtube-каналі АГСОЛКО.

Європейська кліматична компанія HeavyFinance залучила 300 000 гектарів сільськогосподарських угідь України до участі у програмі вуглецевого землеробства з метою переходу на відновлювальне сільське господарство. Для України проект має назву Carbon Credit Ukraine (CCU). Після того, як методи ведення сільського господарства на цій території будуть переведені на природні, стійкі та регенеративні методи, сільськогосподарські угіддя будуть сертифіковані для отримання вуглецевих кредитів на основі ґрунту.

Вуглецеві сертифікати є своєрідним продовженням Кіотського протоколу, за яким 156 країн світу взяли на себе зобов’язання зменшити викиди парникових газів. Ця ініціатива тривала до 2017 року. Згодом з’явилась нова міждержавна інституція, яка розробила свої методології. Відповідно до них той, хто зменшив викиди парникових газів, має право отримати документ, який називається «вуглецевий сертифікат», і цей сертифікат може продаватися на ринку, як товар.

За попередніми розрахунками, на гектар землі в середньому по Україні фермер на рік буде мати право на три вуглецевих сертифікати. Тобто, якщо фермери попадуть зараз у цю програму, вони мають можливість отримати сертифікати за три роки, цього більш не буде. Далі будуть тільки річні. А зараз за три роки, три вуглецеві сертифікати – загалом дев’ять сертифікатів, помножте на 50 євро , – це гроші. Це реально великі гроші.

«Світ проаналізував, що найбільше викидів вуглекислого газу робить сільське господарство – більше 50%, отже, потрібно було знайти стимул для фермера, щоб він змінював технології, і таким чином вуглекислий газ, який є в повітрі, накопичував у вигляді органічного вуглецю в ґрунті. З іншої сторони, завдання полягало в тому, щоб фермери почали менше використовувати пального та мінеральних добрив, таким чином зменшуючи свої власні викиди парникових газів у повітря», – про це під час зустрічі розповів Віталій Скоцик, президент Інституту геополітики та стратегічного Управління.

Carbon Credit Ukraine (CCU) – це унікальний проект зі зв’язування вуглецю, розроблений за методологією Verra та зосереджений виключно на українських фермерах. Проект, присвячений Україні, створить додаткову цінність для світової кліматичної ініціативи, сприяючи відновлювальному землеробству та надаючи фермерам додатковий дохід у важкі воєнні та повоєнні часи. Цей проект входить до пакету спеціальної підтримки української аграрної галузі від міжнародних фінансових установ, які в першу чергу зацікавлені в розвитку малих та середніх фермерських господарств.

Робота з підготовки цієї програми розпочалась ще у 2022 році, коли конче потрібно було шукати різні варіанти підтримки і створення нової економіки України. Наразі укарїнський ринок вуглецевих сертифікатів є несформованим і на цьому ринку є попит. Це проєкт не на один рік. І фермери, які заходять в проект, підписують договір на 20 років. Тому що органічний вуглець накопичується в ґрунті з роками.

Якщо ми подивимося сьогодні на карту покриття проекту, то з 24 областей, в проекті Carbon Credit Ukraine приймають участь 19, а в 11 ми беремо проби по супутниковій системі. Нам дуже важливо донести інформацію до тих регіонів, які найбільше постраждали.  Наразі на звільнених територіях  є чимало земель, які фермери розмінували власноруч, але є поля нерозміновані – на це не вистачає ресурсів. Але якщо це поле потрапляє по вимогах методології до нашої Програми, то фермер, не сіявши на цьому полі, має можливість отримати гроші!

Зараз найбільше покриття – це Миколаївська, Дніпропетровська, Львівська області. «Ми почали з Миколаївської, і ця область в минулому році вже отримала по 32 євро на гектар. Вони побачили, що це реально працює, тільки методологія зараз трохи інша», – зазначає Віталій Скоцик.

«Станом на сьогодні ми маємо в нашому проекті 380 тисяч гектарів землі. Але щодня ми спілкуємося з провідними фермерами в регіонах і так бачимо, що до 15 червня ми ще отримаємо близько 120-130 тисяч гектарів землі до тієї кількості, яка зараз є в роботі», – зазначає Олена Кононенко, керівник проекту «Carbon Credit Ukraine».

Додаткова інформація щодо участі в проекті Carbon Credit Ukraine за телефоном +38 099 731 93 18.